Naprawmy to!
Niepełne zrozumienie przez klienta niuansów sprzedaży internetowej to bardzo częsta przyczyna nie prosperującego biznesu! Aby odnieść sukces, musisz przynajmniej w jakiś sposób być lepszy od swoich konkurentów. Na przykład powinieneś mieć niższe ceny (jeśli sprzedajesz popularny, nieekskluzywny przedmiot lub usługę). Tylko unikalne usługi lub towary pozwalają na ustalanie wysokich cen (oczywiście bez fanatyzmu).
Warto pamiętać o tym, że dziś rynek towarów i usług jest po prostu przepełniony ofertami! Kupujący ma szeroki wybór, a mogą go tylko zwabić korzystne ceny na naprawdę dobrą ofertę (produkt, usługę). Nie zakładaj, że ktoś szuka Twojego sklepu. Klient szuka korzyści. A skoro zdecydowałeś się zainwestować w reklamę online, zaoferuj to, co jest najwygodniejsze dla kupującego. Dzięki temu osiągniesz wymaganą liczbę sprzedaży, a reklama się zwróci. Reklama kontekstowa działa i działa bardzo dobrze, najważniejsze jest to, że oferta jest dobra!
Udany sklep internetowy. Czym on jest?
- Towar wysokiej jakości od zaufanego producenta
- Duży asortyment towarów (wielokrotnie udowodniono, że w sklepach o skromnej podaży sprzedaż jest minimalizowana lub w ogóle jej nie ma)
- Korzystne ceny (cena nigdy nie powinna być wyższa niż u konkurencji) Ludzi nie da się już oszukać!
- Ekskluzywny produkt, z zaletami dokładnie opisanymi na stronie internetowej, oferowany w przystępnej cenie. W takich sklepach towary są sortowane jak ciepłe bułeczki.
Udana witryna serwisowa. Co to jest „podświetlenie”?
- Podobnie jak w przypadku sklepu internetowego – rozsądne ceny (cena nigdy nie powinna być wyższa niż u konkurencji)
- Szczegółowe poinformowanie osoby o tym, w czym jesteś najlepszy, jakie są Twoje zalety
- Obecność pozytywnych recenzji na zasobach stron trzecich, oraz brak negatywnych opinii
- Szczegółowy, kompetentny opis usługi (może to zrobić tylko profesjonalny copywriter). Nigdy nie oszczędzaj na tekstach!
Niestety wielu klientów uważa, że samo istnienie strony internetowej jest wszystkim, co jest niezbędne do udanej sprzedaży. To nie jest takie proste! Pamiętaj: źle zoptymalizowana strona nigdy nie przyniesie pożądanego rezultatu. W Internecie jest wystarczająco dużo poprawnych witryn i potencjalnemu klientowi nie będzie trudno przejść na stronę konkurenta. Zawsze miej na uwadze konkurencję i bądź o kilka kroków do przodu! Skoro już zdecydowałeś się rozpocząć sprzedaż online - włóż całą duszę w stronę!
Czym jest właściwa optymalizacja strony internetowej?
- Wysoka prędkość ładowania stron
Współczesna osoba nie lubi czekać, a jeśli strony w Twojej witrynie ładują się długo, jest bardzo prawdopodobne, że dana osoba zamknie witrynę, nie stając się kupującym. Pracuj nad wydajnością!
- Prawidłowa użyteczność (łatwość wykorzystania zasobu internetowego do osiągnięcia określonych celów).
Nieintuicyjny projekt strony internetowej jest bardzo częstą przyczyną utraty klientów. Strona musi być jak najwygodniejsza. Strona powinna zawierać informacyjne opisy towarów i usług, które umożliwią szczegółowe zapoznanie się z Twoim produktem (usługą).
- Łatwość zamawiania
Realizacja transakcji powinna być jak najprostsza. Aby dokonać zakupu, należy raz kliknąć przycisk „złóż zamówienie”, wypełnić wymagane pola i dokonać zakupu. Nie zmuszaj klienta do przechodzenia wielu stron, aby osiągnąć cel. Wiele osób ignoruje tę zasadę i traci klienta tylko dlatego, że dana osoba nie wiedziała, jak złożyć zamówienie.
- Warunki dostawy
Bardzo ważne jest, aby sklepy internetowe zwięźle i w przystępny sposób opisały warunki dostawy.
- Informacje zwrotne
Musi być formularz opinii.
- Projekt strony
Projekt strony powinien być stylowy, sprzyjać dokonaniu zakupu lub zleceniu usługi. Unikaj bałaganu na stronie, aby nie zmylić klienta. Osoba musi wejść na stronę i od pierwszej sekundy zrozumieć, gdzie kliknąć, aby wykonać żądaną akcję.
Niewątpliwie dziś wielu „ekspertów” w dziedzinie marketingu internetowego upiera się przy reklamie kontekstowej na „byle jak”, ponieważ nie każdy ma dogłębną wiedzę o zawiłościach ustawień.