Celem tego artykułu jest pokazanie tego, na co warto zwrócić uwagę przy wyborze wykonawcy dla stworzenia strony internetowej. W końcu dobry design to przede wszystkim analiza i zwrócenie uwagi na wszystkie szczegóły wymienione poniżej.

Powiedzmy, że chcesz stworzyć dobrą stronę internetową dla swojej firmy.

Wchodzisz w Google i wyszukujesz na przykład „Tworzenie strony internetowej”. Następnie otwierasz karty, aby wybrać najlepszą opcję. Natychmiast zamykasz niektóre strony, a niektóre zostawiasz.

A wszystko to dzieje się automatycznie, jeżeli spodobała Ci się strona - zostawiasz, a jeśli nie - natychmiast ją zamykasz.

I tu rodzi się najważniejsze pytanie dla dobrego projektanta: według jakich kryteriów niemal natychmiast podejmuje się decyzję o zamknięciu niektórych stron internetowych, a nie innych?

Zobaczmy, z jakich powodów strona może się podobać, a z jakich nie:

  1. Postrzeganie - „czy trafiłem na stronę, która mnie interesuje, czy nie?”
  2. Zaufanie - „czy tej stronie można zaufać?”

Jak projektując stronę internetową zrobić tak, żeby osoba przebywając tam przez kilka sekund zrozumiała, że znajduje się tam, gdzie trzeba?

Przyjrzyjmy się bliżej stronie głównej witryny, przechodząc do której, powinniście wyraźnie rozumieć, w jakim celu została utworzona.

     Postrzeganie

Najpierw zastanów się, jak wymyślić dobry nagłówek. Powinien natychmiast przyciągnąć uwagę - być głównym elementem w kompozycji ze względu na kontrast w stosunku do innych.

Można to zrobić za pomocą rozmiaru, koloru i obowiązkowo - za pomocą kontrastu, czyli wizualnie odwracając uwagę odwiedzającego od reszty. Ponadto nagłówek powinien w pełni ujawniać istotę strony internetowej,  dawać odpowiedź na kluczowe pytania odwiedzającego. W naszym przykładzie powinno to być „Tworzymy strony internetowe”.

Twój przekaz dla odwiedzających stronę powinien być jasny i zrozumiały już w ułamku sekundy. Najważniejsze tutaj jest unikanie długich i niejasnych zwrotów. Ludzie nie chcą żadnych dodatkowych informacji.

Chcą szybkich zmian w swoim życiu. Głównym zadaniem strony i jej tekstu jest pokazanie ludziom, co mogą teraz zrobić osobiście, aby uzyskać te zmiany. Strona internetowa to opis gotowego ostatecznego rozwiązania.

Po drugie, musisz przygotować zdjęcie (możesz użyć także wideo lub animację) wizualnie wzmacniając znaczenie nagłówka.

Po trzecie, rozsądny minimalizm.

Wielu klientów, zamawiających witrynę, chcą umieścić wszystko na stronie głównej: promocje, katalog produktów, korzyści, oraz opinie. Ale w tym przypadku klient nie zrozumie, dokąd trafił, główny nagłówek ujdzie jego uwadze. Jeżeli projektant ma na celu przekazanie użytkownikom kilku punktów jednocześnie, konieczne jest wyjaśnienie zarówno sensu witryny, jak i promocji w nagłówku.

      Zaufanie

Jak zbudować zaufanie?

Tanie strony internetowe z różnych konstruktorów, lub od tanich freelancerów zwykle szybko się zamykają. U ludzi kojarzone są ze słabą jakością, nieodpowiedzialnymi właścicielami i przeciętnością.

Aby zdobyć zaufanie u klienta, potrzebujesz też profesjonalnej grafiki:

  Po pierwsze, niezbędne są obrazy wysokiej jakości. To one odpowiadają za odzwierciedlenie sensu strony, a także wywołują emocje wpływające na decyzję o pozostaniu na stronie oraz zachęcające do skorzystania z usług. W tym celu najważniejszym jest dobranie odpowiedniego zdjęcia w maksymalnie możliwej, optymalizowanej rozdzielczości, a kompozycja powinna być cała i harmonijna.

Po drugie, potrzebne są odpowiednie czcionki, aby podkreślić sens strony. Przy pomocy prawidłowo dobranej czcionki projektant może przekazać i wzmocnić emocje odpowiadające tematowi. Szybkość percepcji zależy bezpośrednio od czytelności czcionki.

   I trzeci, bardzo ważny element, to harmonia stylu. Wszystkie elementy na stronie powinny tworzyć kompletny obraz: ma być wybrana poprawna forma grafiki i elementy interfejsu, czyli odpowiednie obrazy, kolor, oraz kombinacja czcionek. Wszystko powinno być uporządkowane, ponieważ nawet niewłaściwy odstęp nie tylko spowolni czytanie, ale także stworzy złe skojarzenia dla odwiedzających witrynę.

   Dziękuję za przeczytanie tego artykułu. W komentarzach proszę podzielić się swoim doświadczeniem przy zamawianiu designu lub strony internetowej.